تبلیغات

مسجد سلیمانیه | Süleymaniye Mosque | استانبول

یکی از مکان های دیدنی استانبول در حال حاضر مسجد سلیمانیه می باشد. مسجد سلیمانیه مجموعه ای از بناها است که شامل مقبره سلیمان و همسرش نیز می شود. مسجد سلیمانیه شهر استانبول در ترکیه با تلفیفی از عناصر اسلامی و بیزانسی ساخته شده و مناره هایی بلند و نیم گنبدهایی چشم نواز دارد.

مسجد سلیمانیه در حیاط بزرگی احاطه شده است. حیاط داخلی سنگفرش مرمر است که در بزرگ و باشکوهی داشته و در حیاط حوض دیده می‌شود. بر خلاف دیگر مساجد 4 مناره این مسجد در 4 گوشه حیاط واقع شده‌اند. مناره‌ها و گنبد مسجد تناسب خاص و چشم نوازی دارند که از زیبایی‌های خاص سلیمانیه محسوب می‌شود. این چهار مناره به نشانه چهارمین حاکم استانبول بودن سلیمان و ده بالکن به نشانه دهمین سلطان عثمانی بودن وی می باشد.

در داخل مسجد سلیمانیه اطاق بزرگی وجود دارد، مربع شکل با گنبدی به ارتفاع ۴۷ متر و ضخامتی برابر ۲۷٫۵ متر. نور خورشید به زیبایی از پنجره های رنگ شده دوست داشتنی به درون می تابد. محراب و منبر از مرمر ساخته شده و کتیبه های خطی بسیاری نیز از خطاطان مشهور عثمانی دیده می شود.

سبک معماری آن، مانند دیگر کارهای سنان و معماران عثمانی ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است. بر پایهٔ رسم آن دوره این مسجد دارای ساختمان‌های جنبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و کاروانسرا و بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده‌است. این‌گونه ساختمان‌های جنبی را «کلیهٔ مسجد» (به ترکی عثمانی «جامی کولیه‌سی») می‌نامیدند.

اگر قصد سفر به تور ترکیه و تور استانبول را دارید بد نیست زمانی را هم برای بازدید از این بنای تاریخی در نظر بگیرید.

+ نوشته شده توسط Turkey-tour در شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر، ۱۰۹ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha